Zelta koks smiltsērkšķis, cik tad vērtīgs tieši tas var būt mūsu veselībai?

 

Neliels krūms ar spilgti oranžiem augļiem, tie ir smiltsērkšķi. Šī auga parādīšanās zeme bija Ķīna, Mongolija un Krievija. Savukārt, mūsdienās smiltsērkšķu stādi jau būs izplatīti visā pasaulē. Smiltsērkšķu augi nav īsti diezgan prasīgi. Interesanti, ka smiltsērkšķu audzēšana tiek realizēta kā smilšainās augsnēs vai oļos, gan arī ūdenstilpju krastos. Smiltsērkšķi ļoti labi izaug arī pat kalnainās vietās, piemēram, vairāk kā 2000 metru augstuma virs pašas jūras līmeņa.

Tādēļ, ka tas ir ērkšķu krūms, šo augu audzē piemēram, kā dzīvžogus, kā arī gravu vai nogāžu stiprināšanai. Bez tā visa smiltsērkšķu ogas aktīvi izmanto tautas ārstniecībā un kulinārijā, viņas ir saņēmušas tik ļoti lielu mūsu mīlestību ar to bagāto sastāvu, kā arī neparastu specifisko garšu.

Bagātīgās īpašības, kas tad pastāv smiltsērkšķu iekšā

Pašas smiltsērkšķu ogas jau tiek iedalītas piemēram, kā vitamīnu saturošais produkts. Šeit ogas satur provitamīnus A( līdz pat 10,9 mg%) un arī vitamīnus (B1, B2, B3, B6, C, E, K utt.). Ogas satur arī no 3 līdz 6% cukuru (fruktoze va glikoze), līdz 2,5% skābes – ābolu skābi, vīnskābi utt., Miecvielas, dzeltenā krāsvielu pigmenta kvercetīnu, eļļu, kuras ogu mīkstajā daļā ir 9%, pie tam seklās pat veseli divpadsmit procenti.
Auga lapās un arī mizā tika atrasts alkaloīds hipofēns (līdz 0,4%), askorbīnskābe un pat līdz 10 dažādiem tanīniem, taču auga mizā – līdz pat trīs procentiem dažāda sastāva taukvielas.
Smiltsērkšķu ogas spēj uzkrāt tauku eļļu, kas sastāv no triacilglicerīniem kopā ar piesātinātām un nepiesātinātām taukskābēm, starp tām dominē mono nepiesātinātās (palmitooleīnskābes, oleīnskābes) skābes; pektīns, organiskās skābes, flavonoīdi, nikotīnskābe kā arī folija skābe, makro – un mikroelementi (bors, dzelzs, cinks, varš, mangāns, kālijs, kalcijs), cukuri, kā arī daži augu antibiotiku varianti.
Pati smiltsērkšķu eļļa no augļa mīkstuma jau ir koši oranžā krāsā, bet no sēklām – dzeltens, turklāt tā ķīmiskais sastāvs nedaudz atšķiras. Ogu mīkstuma eļļa satur līdz 0,350% karotīna un vēl karotinoīdus, tiamīnu, salīdzinoši lielu skaitu (0,165%) tokoferola un vēl būtisku daudzumu F vitamīna, kurš regulē ādas vielmaiņu.

Kādam nolūkam cilvēki pielieto smiltsērkšķi jeb zelta koku un to preces?

Interesanti, ka tieši pašas smiltsērkšķu ogas praktiski netiek lietotas svaigas. Tomēr, pārstrādātas, piemēram, kā smiltsērkšķu ievārījums, sula, marmelāde, parasti tiek lietots ļoti daudz, bez tam cena nav diezgan liela. Ir diezgan noderīga smiltsērkšķu tēja, kuras pamatā ir smiltsērkšķi un to novārījumi.
Smiltsērkšķi jeb zelta koks būs noderīgi gripas un saaukstēšanās situācijā, tā kā uzlabo imunitāti, noverš sirds slimības, čūlu un gastrītu ārstēšanu, ginekoloģiskas slimības. Smiltsērkšķu ogas tiek izmantoti, lai normalizētu gremošanas sistēmu, vielmaiņu, izvadītu toksīnus, atmiņas uzlabošanai kā arī, lai stiprinātu nervu sistēmu.
Sievietēm smiltsērkšķu ogas ir īpaši lietderīgas, tā kā tieši tās ļauj glābt jaunību, uzlabot hormonālo līmeni un palīdzēt saglabāt reproduktīvās sistēmas veselību. Regulāra augļu lietošana sniedz iespēju izvairīties no dzemdes iekaisuma.
Smiltsērkšķu augi labvēlīgi ietekmē vīriešu organismu. Tās pasargā ķermeni tiešām no priekšlaicīgas novecošanās, cīnās ar vecuma saistītām izmaiņām prostatas dziedzeros.
Bez tam internetā būs receptes, kādā veidā realizējama smiltsērkšķu sulas pagatavošana mājas apstākļos, ka arī daudz kas cits, vai Jūs variet nopirkt arī gatavu produktu.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *